83. rocznica Zbrodni Katyńskiej - 2023

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
wtorek, kwiecień 04, 2023 opublikowane przez:
 

2 kwietnia wrześnianie uczcili ofiary zbrodni katyńskiej. Uroczystości odbyły się zgodnie z wieloletnim scenariuszem.

Zbrodnia katyńska z 1940 roku to jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń z historii Polski. Najwyższe władze ZSRR na czele z Józefem Stalinem skazały na śmierć poprzez strzał w tył głowy polskich oficerów i przedstawicieli inteligencji tylko dlatego, że byli Polakami.

Tradycją stało się, iż mieszkańcy Wrześni upamiętniają ofiary zbrodni katyńskiej. Nie inaczej było w tym roku i w niedzielę, 2 kwietnia odbyła się uroczystość katyńska. Rozpoczęła się mszą świętą w kościele farnym odprawioną przez ks. kanonika Mieczysława Kozłowskiego. Po zakończeniu Eucharystii poczty sztandarowe, władze samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych oraz mieszkańcy Wrześni prowadzeni przez Wrzesińską Orkiestrę Dętą udali się na cmentarz parafialny. Tam przy Pomniku Katyńskim odbyła się główna część uroczystości z odśpiewaniem hymnu narodowego. Spotkanie poprowadził Bolesław Święciochowski, prezes Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Okolicznościowy referat wygłosił Marek Tomaszewski, nauczyciel historii z SSP nr 1 we Wrześni, a część artystyczną przygotowali uczniowie tamtejszej szkoły. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim oraz odśpiewaniem Roty.

Organizatorami Niedzieli Katyńskiej byli Burmistrz Wrześni, Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne oraz Towarzystwo Unia Wrześnian.

Szymon Adamczyk

Zdjęcia z uroczystości-kliknij tutaj   Zdjęcia  wykonał:  Roman  Wawrzyniak

 

Czytany 416 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 04 kwiecień 2023 09:31
Dział: WTK