82. rocznica zdradzieckiego ataku ZSRR na Polskę. Września 2021 r.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
sobota, wrzesień 18, 2021 opublikowane przez:

 

Oddali hołd poległym w czasie agresji Armii Czerwonej na nasz kraj.

Mieszkańcy Wrześni uczcili ofiary zbrodni sowieckich.
Mieszkańcy Wrześni pamiętają o ofiarach II wojny światowej. Zgodnie z wieloletnią tradycją mieszkańcy Wrześni i ziemi wrzesińskiej spotkali się, 17 września na wspólnej modlitwie i uroczystości patriotycznej by w 82. rocznicę napaści sowieckiej oddać hołd obywatelom Rzeczypospolitej, ofiarom sowieckich zbrodni z lat II wojny światowej.
Uroczystość patriotyczno – religijna rozpoczęła się od mszy świętej w kościele farnym sprawowanej przez proboszcza ks. kanonika Mieczysława Kozłowskiego.
Jak wspomniał celebrans 17 września 1939 roku, obok 1 września tego samego roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Tego dnia zmagającej się z niemieckim najeźdźcą Polsce zdradziecki cios w plecy zadali Sowieci atakując wschodnie kresy RP. Sowiecka napaść była skutkiem paktu zawartego 23 sierpnia 1939 roku przez dwa totalitarne reżimy – nazistowski i komunistyczny, gdzie w tajnym protokole zapisano plan podziału Europy Środkowej.
Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny pod Pomnik Katyński, gdzie pod przewodnictwem Bolesława Święciochowskiego, prezesa Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a następnie delegacje indywidualnie złożyły kwiaty pod pomnikiem.
Organizatorami uroczystości byli Burmistrz Wrześni, Towarzystwo Unia Wrześnian oraz Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne.

Szymon Adamczyk

 

Zdjęcia z uroczystości: Jakub  Goc

Klikając na  ten  napis  możesz  obejrzeć  zdjęcia  z  tej  uroczystości.

 

 

 

 

Czytany 640 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 19 wrzesień 2021 08:14
Dział: WTK