169. rocznica Bitwy pod Sokołowem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
sobota, maj 20, 2017 opublikowane przez:

 

169. rocznica bitwy pod Sokołowem

Bitwa pod Sokołowem, 2 maja 1848 roku to drugie po Strajku Dzieci Wrzesińskich wydarzenie, które na trwale zapisało się na kartach historii Polski. Przed 169 laty na terenie folwarku w Sokołowie i wokół niego polscy kosynierzy starli się z armią pruską.
Pamięć o tym wydarzeniu jest do dzisiaj silnym czynnikiem integrującym lokalną społeczność. Już w XIX wieku odbywały się marsze z Wrześni do Sokołowa by uczcić bohaterstwo kosynierów. W tym roku ze względu na ulewny deszcz oraz silny wiatr organizatorzy – Burmistrz Wrześni, Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne oraz Towarzystwo Unia Wrześnian zrezygnowali z przemarszu pod pomnik w Sokołowie, dlatego główne uroczystości odbyły się w kościele farnym.
Rozpoczęto tradycyjnie mszą świętą, której przewodniczył proboszcz, ks. kanonik Mieczysław Kozłowski. Po zakończeniu Eucharystii odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika we Wrześni. Okolicznościowy referat wygłosiła Małgorzata Korfini - Stachnik, nauczyciel historii z ZS nr 1.
Oficjalne delegacje indywidualnie udały się do Sokołowa, gdzie przed pomnikiem upamiętniającym bitwę z 1848 roku złożyły wiązanki kwiatów.

Zdjęcia z tej uroczystości - kliknij

Szymon Adamczyk

 

O tym wydarzeniu napisali:

Kliknij na ten napis -  Portal NowaWrześnia 

Czytany 2788 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 21 maj 2017 17:28
Dział: WTK