76. rocznica Zbrodni Katyńskiej i 6. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
środa, kwiecień 13, 2016 opublikowane przez:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrześnianie uczcili rocznice Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

W dniu 10 kwietnia 2016 roku mieszkańcy Wrześni tłumnie stawili się na uroczystości 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 6. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Organizatorem uroczystości byli Burmistrz Wrześni, Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne, Towarzystwo Unia Wrześnian, wrzesiński Klub Gazety Polskiej oraz miejscowy oddział NSZZ „Solidarność”.

Uroczystości rozpoczęły się mszą święta w kościele farnym, której przewodniczył miejscowy proboszcz, ks. kanonik Mieczysław Kozłowski. W homilii kapłan apelował o zgodę i pojednanie.
- Chciałoby się rzec aby te rocznice stały się źródłem naszego wspólnego pojednania. Niech te trudne czasy i zagrożenia, które nas obecnie otaczają sprawią byśmy otworzyli się na drugiego człowieka, żebyśmy potrafili zrozumieć, wybaczyć i wejść na drogę współpracy z inaczej myślącymi. Nasza żałoba powinna zostać zastąpiona twórczym życiem w imię pamięci tych, którzy zginęli. Wobec podziałów i konfliktów może uda nam się to osiągnąć chociaż w naszej Małej Ojczyźnie – mówił w homilii ks. kanonik Mieczysław Kozłowski.
Następnie oficjalne delegacje wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą przemaszerowały na cmentarz parafialny. Po raz pierwszy obchodom towarzyszyli żołnierze z jednostki wojskowej w Powidzu.
Tam odbyła się główna część uroczystości. W spektaklu słowno – muzycznym tematycznie związanym ze Zbrodnią Katyńską wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku. Oficjalne delegacje złożyły kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim, a Krzysztof Konieczka z wrzesińskiego klubu Gazety Polskiej wygłosił referat na temat Katastrofy Smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz oficjalna delegacja udająca się do Katynia, na obchody 70. rocznicy sowieckiego mordu na polskich oficerach i inteligencji.
Na zakończenie uroczystości odczytano Apel Poległych, a żołnierze oddali salwę honorową.
                                                                                                      Szymon Adamczyk

Klikając na  ten  napis  możesz  obejrzeć  zdjęcia  z  tej  uroczystości.

Czytany 2854 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 28 czerwiec 2016 08:07
Dział: WTK