79. rocznica zdradzieckiego ataku ZSRR na Polskę. Września 2018 r.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
poniedziałek, wrzesień 17, 2018 opublikowane przez:

 

Oddali hołd poległym w czasie agresji Armii Czerwonej na nasz kraj.

Mieszkańcy Wrześni uczcili ofiary zbrodni sowieckich. Tradycyjnie uroczystość patriotyczną upamiętniającą rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę zorganizowali Burmistrz Wrześni, Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne oraz Towarzystwo Unia Wrześnian.

 17 września 1939 roku to obok 1 września tego samego roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Tego dnia zmagającej się z niemieckim najeźdźcą Polsce zdradziecki cios w plecy zadali Sowieci atakując wschodnie kresy RP. Sowiecka napaść była skutkiem paktu zawartego 23 sierpnia 1939 roku przez dwa totalitarne reżimy – nazistowski i komunistyczny, gdzie w tajnym protokole zapisano plan podziału Europy Środkowej.

 Skutkiem tej napaści była Zbrodnia Katyńska dokonana przez Sowietów na polskich oficerach i inteligencji w kwietniu 1940 r.

Uroczystość patriotyczno – religijna upamiętniająca 79. rocznicę napaści Sowietów na Polskę rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele farnym.

Po zakończeniu Mszy Świętej poczty sztandarowe, oficjalne delegacje oraz mieszkańcy Wrześni udali się n cmentarz przy ul. Gnieźnieńskiej, pod Pomnik Katyński.

Tam uczestnicy manifestacji wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 we Wrześni a następnie złożyli kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim.

Klikając na  ten  napis  możesz  obejrzeć  zdjęcia  z  tej  uroczystości.

Zdjęcia:  Roman  Wawrzyniak

 

Co na ten temat pisały  inne lokalne media.

1.   Wiadomości Wrzesińskie

 

Czytany 1828 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 wrzesień 2018 07:29
Dział: WTK