84. rocznica Zbrodni Katyńskiej - 2024

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
poniedziałek, kwiecień 15, 2024 opublikowane przez:
Wrzesińskie Uroczystości Katyńskie
W niedzielę, 14 kwietnia wrześnianie uczcili ofiary zbrodni katyńskiej.
Uroczystości odbyły się zgodnie z wieloletnim scenariuszem.
Zbrodnia katyńska z 1940 roku to jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń z historii Polski. Najwyższe władze ZSRR  na czele  z Józefem Stalinem  skazały na śmierć poprzez strzał w tył głowy polskich oficerów i przedstawicieli inteligencji tylko dlatego, że byli Polakami.
Tradycją stało się, iż mieszkańcy Wrześni upamiętniają ofiary zbrodni katyńskiej.
Nie inaczej było w tym roku i w niedzielę, 14 kwietnia odbyła się uroczystość katyńska. Rozpoczęła się mszą świętą w kościele farnym, odprawioną przez proboszcza ks. kanonika Mieczysława Kozłowskiego. Po zakończeniu Eucharystii poczty sztandarowe, władze samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych oraz mieszkańcy Wrześni prowadzeni przez Wrzesińską Orkiestrę Dętą udali się na cmentarz parafialny. Tam przy Pomniku Katyńskim odbyła się główna część uroczystości. Cześć artystyczną przygotowali uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim oraz odśpiewaniem Roty.
Organizatorami Uroczystości Katyńskiej byli Burmistrz Wrześni, Towarzystwo Unia Wrześnian oraz Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne.
Szymon Adamczyk

 

Czytany 147 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 kwiecień 2024 08:39
Dział: WTK