78. rocznica Zbrodni Katyńskiej.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
sobota, kwiecień 07, 2018 opublikowane przez:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Wrzesińska Niedziela Katyńska

8 kwietnia wrześnianie uczcili ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Uroczystości odbyły się zgodnie z wieloletnim scenariuszem.

Zbrodnia katyńska z 1940 roku to jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń z historii Polski. Najwyższe władze ZSRR z Józefem Stalinem na czele skazały na śmierć poprzez strzał w tył głowy polskich oficerów i przedstawicieli inteligencji tylko dlatego że byli Polakami.

70 lat później historia zbrodni katyńskiej dopisała jeszcze jedną tragiczną kartę. W drodze na uroczystości do Katynia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęli Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, polscy oficerowie, parlamentarzyści i inni przedstawiciele polskiej elity.

Tradycją stało się iż mieszkańcy Wrześni upamiętniają ofiary zbrodni katyńskiej, a od 2010 roku również katastrofy smoleńskiej. Nie inaczej było w tym roku i w niedzielę, 8 kwietnia odbyła się uroczystość katyńska. Rozpoczęła się mszą świętą w kościele farnym. Po zakończeniu Eucharystii poczty sztandarowe, władze samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych oraz mieszkańcy Wrześni prowadzeni przez Wrzesińską Orkiestrę Dętą udali się na cmentarz parafialny. Tam przy Pomniku Katyńskim odbyła się główna część uroczystości. Okolicznościowy referat wygłosiła Małgorzata Korfini-Stachnik, nauczycielka historii z SSP nr 3 we Wrześni i członek zarządu Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego, a część artystyczną przygotowali uczniowie tamtejszej szkoły. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim.

Organizatorami Niedzieli Katyńskiej byli Burmistrz Wrześni, Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne oraz Towarzystwo Unia Wrześnian.

Szymon Adamczyk

Zdjęcia z uroczystości - kliknij tutaj - autor zdjęć Roman Wawrzyniak

 

Czytany 2069 razy Ostatnio zmieniany środa, 20 marzec 2019 10:52
Dział: WTK