168. rocznica Bitwy pod Sokołowem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
niedziela, maj 08, 2016 opublikowane przez:

 

 

168.rocznica bitwy pod Sokołowem

2 maja w 168. rocznicę bitwy pod Sokołowem, mieszkańcy Wrześni licznie uczcili pamięć polskich powstańców walczących z pruskim zaborcą w obronie swojej wolności.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele farnym, której przewodniczył proboszcz tamtejszej parafii ks. kanonik Mieczysław Kozłowski. W homilii kapłan podkreślił iż pamięć o bitwie jaka została stoczona w 1848 roku w Sokołowie, jest ważnym czynnikiem integrującym lokalną społeczność.
Po zakończeniu Eucharystii odbył się tradycyjny marsz do Sokołowa prowadzony przez Wrzesińską Orkiestrę Dętą pod pomnik, upamiętniający poległych polskich kosynierów. Warto dodać iż marsz do Sokołowa to jedna z najstarszych wrzesińskich uroczystości patriotycznych, odbywających się od XIX wieku z przerwą w okresie II wojny światowej i PRL-u.
Przed pomnikiem - kopcem odbyła się główna część uroczystości. Oficjalne delegacje samorządowców, przedstawicieli partii politycznych i stowarzyszeń oddały hołd poległym w bitwie w postaci złożenia wiązanek kwiatów na mogile kosynierów. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Marzeninie, a okolicznościowy referat odczytał Krzysztof Przywarty, nauczyciel historii z tamtejszej szkoły. Hołd poległym kosynierom poprzez oddanie salutu armatniego oddali również wrzesińscy Bracia Kurkowi.
Tradycyjnie organizatorami uroczystości patriotycznej 168. rocznicy bitwy pod Sokołowem byli burmistrz Wrześni, Towarzystwo Unia Wrześnian oraz Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne.


                                                                                                      Szymon Adamczyk

KLIKAJĄC  NA  TEN  LINK   MOŻESZ  ZOBACZYĆ   ZDJĘCIA  Z  TEJ  UROCZYSTOŚCI

Czytany 3573 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 08 maj 2016 20:18
Dział: WTK