170. rocznica Bitwy pod Sokołowem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
sobota, maj 05, 2018 opublikowane przez:

 

170.rocznica bitwy pod Sokołowem

2 kwietnia wrześnianie upamiętnili 170. rocznicę bitwy pod Sokołowem . Uroczystości odbyły się zgodnie z wieloletnim scenariuszem.
Bitwa pod Sokołowem z 2 maja 1848 r. była ostatnim, większym starciem zbrojnym pomiędzy polskimi powstańcami, a armią pruską w ramach Wielkopolskiej Wiosny Ludów . Historycy do dziś spierają się o rezultat tej bitwy, jednak dziś jest ona przede wszystkim symbolem poświęcenia i patriotyzmu polskich kosynierów.
Mieszkańcy Wrześni czczą pamięć bohaterskich kosynierów „marszami do Sokołowa”. Jest to najstarsza wrzesińska uroczystość patriotyczna, zapoczątkowana już w pierwszą rocznicę bitwy. Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele farnym. Po zakończeniu Eucharystii poczty sztandarowe, władze samorządowe, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych oraz mieszkańcy Wrześni prowadzeni przez Wrzesińską Orkiestrę Dętą udali się do Sokołowa. Tam przy pomniku upamiętniającym poległych kosynierów odbyła się główna część uroczystości. Okolicznościowy referat wygłosiła Lidia Kozłowicz, nauczycielka historii z SSP w Kaczanowie i członek zarządu Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego, a część artystyczną przygotowali uczniowie tamtejszej szkoły. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przed pomnikiem poległych kosynierów.
Organizatorami uroczystości patriotycznej z okazji 170. rocznicy bitwy pod Sokołowem byli Burmistrz Wrześni, Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne oraz Towarzystwo Unia Wrześnian.

Szymon Adamczyk

1. KLIKAJĄC  NA  TEN  LINK   MOŻESZ  ZOBACZYĆ   ZDJĘCIA  Z  TEJ  UROCZYSTOŚCI - zdjęcia Roman Wawrzyniak WTK

2. Wiadomości Wrzesińskie - artykuł

3. Radio Września

 
Czytany 2338 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 06 maj 2018 17:35
Dział: WTK