Uroczystości w 77. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
niedziela, wrzesień 18, 2016 opublikowane przez:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hołd dla ofiar sowieckich zbrodni

Mieszkańcy Wrześni uczcili ofiary zbrodni sowieckich. Tradycyjnie uroczystość patriotyczną upamiętniającą rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę zorganizowali Burmistrz Wrześni, Wrzesińskie Towarzystwo Kulturalne oraz Towarzystwo Unia Wrześnian.

17 września 1939 roku to obok 1 września tego samego roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Tego dnia zmagającej się z niemieckim najeźdźcą Polsce zdradziecki cios w plecy zadali Sowieci atakując wschodnie kresy RP. Sowiecka napaść była skutkiem paktu zawartego 23 sierpnia 1939 roku przez dwa totalitarne reżimy – nazistowski i komunistyczny, gdzie w tajnym protokole zapisano plan podziału Europy Środkowej.

Skutkiem tej napaści była Zbrodnia Katyńska dokonana przez Sowietów na polskich oficerach i inteligencji w kwietniu 1940 r.
Uroczystość patriotyczno – religijna upamiętniająca 77. rocznicę napaści Sowietów na Polskę rozpoczęła się mszą świętą w kościele farnym.

Po zakończeniu Eucharystii poczty sztandarowe, oficjalne delegacje oraz mieszkańcy Wrześni udali się n cmentarz przy ul. Gnieźnieńskiej, pod Pomnik Katyński.
Tam uczestnicy wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz złożyli kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim.

                                                      Szymon  Adamczyk

Klikając na  ten  napis  możesz  obejrzeć  zdjęcia  z  tej  uroczystości.

Czytany 2430 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 wrzesień 2016 09:07
Dział: WTK